wtorek, 17 czerwca 2008

Alicja w Krainie Czarów

Zamknij oczy! Wyobraź sobie Kair ...

Wiem, co widzisz ... miasto prawie bez zieleni, rozgrzane od południowego słońca, z olbrzymią liczbą samochodów jadących bez ładu i składu, trąbiących na siebie nawzajem, kurz nad miastem ...

... i właśnie tutaj w samym centrum Kairu pomiędzy Miastem Umarłych, a dzielnicą islamską odkryliśmy Krainę Szczęśliwości - Al Azhar Park. To tak, jakby znaleźć się w oazie zieleni pośród morza typowej kairskiej zabudowy. Co więcej park jest na wzgórzach z przepięknym panoramicznym widokiem na stary Kair! Z miejsca nazwanego Teleskop widoczna jest 360-stopniowa panorama Kairu. W parku jest wszystko, co jest potrzebne, aby poczuć się jak w raju: aleje palmowe, jeziora, rzeczki i wodospady, olbrzymi plac zabaw dla dzieci oraz restauracje z widokiem na Cytadelę i stare miasto! Czegoż można chcieć więcej?

30 hektarowy Al Azhar Park został założony w 1984 roku przez fundację Aga Khan, na terenie, który był wcześniej rumowiskiem. Budowniczowie musieli wyczyścić nagromadzone przez 500 lat gruzy i śmieci, których objętość stanowiła odpowiednik pojemności 80 tys. ciężarówek! Podczas budowy parku dokonana została również restauracja XII-wiecznego muru miejskiego.

Zobacz także:
Kair - miasto tysiąca minaretów
Wirujący derwisze0 komentarze: