środa, 2 lipca 2008

Ile słoni zmieści się w Małym Fiacie?

Kiedyś taki właśnie dowcip opisywał skromną objętość, jaką projektanci firmy Fiat dali modelowi 126. W Egipcie samochody zazwyczaj są standardowych rozmiarów szczególnie, jeśli chodzi o taksówki. Nie zmienia to faktu, że kiedy zachodzi potrzeba, to pakuje się do nich ponadnormatywną liczbę pasażerów. Standardowo poza kierowcą powinny zmieścić się maksymalnie 3 osoby, no może cztery, ale niejednokrotnie spotykamy taksówki załadowane po brzegi sześcioma pasażerami: obok kierowcy siedzą dwie osoby, z tyłu trzy, a ostatnia osoba stoi pochylona nad trzema pasażerami z tyłu samochodu i aż trudno sobie wyobrazić, gdzie mieszczą się na przykład nogi wszystkich tych ludzi. Są jednak sposoby, aby do taksówki zmieściło się jeszcze więcej osób, ale to jest już wyłącznie przywilejem taksówek typu „kombi”. W takich samochodach zmyślni Egipcjanie zamontowali trzy rzędy foteli, z których ostatni jest w części bagażowej. Przy takim rozwiązaniu można pomieścić teoretycznie nawet i ośmiu pasażerów, choć takiego obrazka jeszcze nie widzieliśmy.


Tradycyjnie wystarczy kliknąć na zdjęcie, aby je powiększyć

Pamiętajmy jednak, że poza samochodami po drogach i ulicach Egiptu poruszają się też motocykle. Tutaj sytuacja bywa równie zaskakująca. Zazwyczaj liczba osób na motocyklu jest zgodna z przepisami, czyli kierowca i pasażer, ale egipski zmysł optymalizacji potrafi zdziałać cuda. Wielokrotnie widywaliśmy motocykle wiozące cztery osoby, a raz nawet na jednym motorze typu WSK jechało PIĘĆ (!) osób. Przecieranie oczu nic nam nie dało – tam nadal było ich pięciu.

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

no nie a to sie narobiło haha czytając twoje artykóły prawie udławiłam sie bułą haha. A tak powazniej niedawno zostałam zaproszona do tego miłego kraju przez znajomych (jestem muzułmanką)
i teraz wiem że tam napewno nie pojadę , nie to nie na moje nerwy haha.