poniedziałek, 21 lipca 2008

Wieczorna modlitwa

Muzułmanie modlą się pięć razy dziennie: przed świtem około 5 rano, w południe, po południu, tuż po zachodzie słońca (około godz. 20.00), a ostatnia modlitwa przypada już dobrze po zmierzchu. Jest to niesamowite wrażenie, kiedy zaraz po tym jak słońce schowa się za horyzont ze wszystkich stron rozlega się nawoływanie muezinów na wieczorną modlitwę. Dawniej muezini przed każdą modlitwą musieli wchodzić na wysokie minarety, aby z nich nawoływać wiernych. Obecnie na niemal wszystkich minaretach umieszczone są głośniki, a muezini nie muszą już pokonywać dziesiątek schodów pięć razy dziennie, lecz mogą zostać z wiernymi w meczecie.

Nawoływanie muezinów zawsze robi na mnie wrażenie – jest to jedna z rzeczy, które mnie fascynują nie tylko w Egipcie. Oczekiwanie jednak na zachód słońca na dachu meczetu sułtana al-Muajjada zbudowanego w 1415 roku i wieczorne śpiewy wysłuchane z tego miejsca to niezapomniane przeżycie. Byliśmy na pozimie minaretów i dźwięk rozchodził się na naszej wysokości przenikając nas wręcz dogłębnie.


Tuż po zachodzie słońca na dachu meczetu sułtana al-Muajjada

Okazuje się jednak, że to co fascynuje nas jako turystów może powodować pewne niedogodności dla nas - mieszkańców. Jak czekaliśmy na wizytę lekarską (tutaj do lekarza zazwyczaj chodzi się w okolicach godz. 20.00), to okazało się, że lekarz także ma zarezerwowany czas na wieczorną modlitwę i wówczas pacjenci muszą cierpliwie czekać, aż skończy.

2 komentarze:

Umm Hurajra pisze...

w opis czestotliwosci modlitw wkradl sie blad: pierwsza nad ranem (jutrzenka), druga w poludnie, trzecia po poludniu, czwarta o zachodzia slonca i piata w nocy
modlitwa po wschodzie slonca jest modlitwa dodatkowa nadobowiazkowa

Kroniki egipskie pisze...

To prawda, to moje przeoczenie. Zaraz poprawię i dziękuję za uwagę :)