czwartek, 7 sierpnia 2008

Czerwony autobus

Komunikacja miejska w Egipcie z jednej strony mnie fascynuje swoją egzotyką, a z drugiej skłania do zastanowienia, gdzie są granice ludzkiego bezpieczeństwa. Do środków komunikacji miejskiej można zaliczyć tutaj znacznie więcej środków transportu, niż w innych krajach: oprócz minibusów, autobusów i tramwajów dodałabym rozklekotane taksówki, z których Egipcjanie korzystają masowo, samochody dostawcze, które przewożą pasażerów na pace, wozy konne oraz promy, które sprawiają wrażenie jakby za chwilę miały zatonąć.


Przeprawa promowa

Co do taksówek to pomimo, że w każdej z nich jest taksometr (nie działający, ale jest!) to cena jest negocjowana. Taksówkarze najbardziej lubią wozić obcjokrajowców, którzy płacą za przejazd znacznie więcej niż mieszkańcy Egiptu. Tutejsi mieszkańcy zanim wsiądą do taksówki negocjują cenę i wielokrotnie widziałam obrazek, jak chodzą od taksówki do taksówki, aby znaleźć taką, która przewiezie ich za zaproponowaną przez nich kwotę.

Przejazd autobusem – to dopiero musi być przeżycie! W czasie jazdy drzwi są cały czas otwarte i pasażerowie wsiadają i wysiadają w dogodnych dla nich miejscach, także na ruchliwych skrzyżowaniach, niezależnie od rozmieszczenia przystanków. Co więcej – dzięki temu, że stoją na schodach autobusy mogą przewieźć znacznie więcej pasażerów niż przewidział to producent. Podobnie wygląda sytuacja w mikrobusach, tyle że tutaj ponadnormatywni pasażerowie stoją na tylnym zderzaku.


Przejazd mikrobusem

0 komentarze: