wtorek, 12 sierpnia 2008

Nowy rekord świata

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, ile osób można zmieścić w kairskich taksówkach oraz na tutejszych motocyklach (zobacz). Taksówki typu kombi wyposażone są w trzy rzędy siedzeń (trzecie w części bagażowej) i po dokładnych obserwacjach udało się wyszukać taksówki przewożące łącznie 9 osób dorosłych wraz z kierowcą oraz liczne potomstwo wypełniające pozostałą przestrzeń. Jak się okazuje, 3 osoby dorosłe siedzące w jednym rzędzie siedzeń to tutaj standard.

Rekord świata padł jednak dla motocykli. Kiedyś udało się nam zobaczyć pięć osób jadących na raz na jednym motorze, ale w ostatni weekend okazało się, że pięć osób to nic takiego – na jednym motorze można przewieźć też 6 osób, co pokazuje poniższy obrazek.Teoretycznie istnieje wymóg zakładania kasków, ale tutaj nikt się tym nie przejmuje. Za to po ostatnim zaostrzeniu kar „za niemanie” różnych rzeczy w samochodach, obserwujemy znaczną poprawę, np.:
- ludzie siedzący na przednich siedzeniach samochodów zaczęli zapinać pasy,
- coraz rzadziej widuje się samochód jadący ulicą jednokierunkową pod prąd,
i co może najważniejsze, policja konsekwentnie wlepia mandaty i upomina niepokornych.

Do ideału ruchu drogowego takiego, jak choćby w Europie jest nadal daleko, ale pomimo to w ostatnich tygodniach dokonał się ogromny postęp. Oby tak dalej!

0 komentarze: