środa, 13 sierpnia 2008

Życie na łodziach

Czasami próbuję sobie wyobrazić, jak wyglądało życie w Kairze na przełomie XIX/XX wieku, kiedy to tutejsi rządzący przekształcali stolicę w nowoczesne i modne miasto mające równać się wówczas z Paryżem (!). Obecnie piękne XIX-wieczne kamienice są zaniedbane, ale dają przedsmak czasów swojej świetności.

Na początku XX wieku szczyt rozkwitu przeżywała również pływająca dzielnica na Nilu, która składała się z łodzi, które zaopatrzone były w gaz, elektryczność, wodę pitną a nawet telefony. Tutaj oprócz mieszkań znajdowały się kasyna, kawiarnie i kluby. Pływająca dzielnica ciągnęła się od południowych po północne krańce miasta. Obecnie pozostał zaledwie jej niewielki odcinek, a stan znacznej części domów pozostawia wiele do życzenia. Spacer tutaj powoduje nostalgię za tym, co minęło. Jest to także jedno z ulubionych miejsc spacerów zakochanych.


(więcej zdjęć pływającej dzielnicy)

Nie wszyscy jednak mogą mieszkać nawet w takich domach, z których każdy ma swój ogródek. Na Nilu mieszkają także rodziny, które całe swoje życie spędzają na małych łodziach rybackich, tutaj jedzą, śpią, piorą a nawet suszą pranie. Szacuje się, że w Kairze mieszka około 8 milionów ludzi żyjąch na skraju nędzy, a niewielki ich odsetek mieszka właśnie na łodziach.

0 komentarze: