środa, 24 września 2008

Ramadanowe wyjątki

W czasie Ramadanu nie powinno się jeść i pić od świtu do zmierzchu. Nie powinno się też palić papierosów, a nawet okazywać zbyt wylewnie swoich uczuć do członków rodziny lub osób drogich sercu. Za to należy, kiedy tylko to możliwe, skupić się na modlitwie i czytaniu Koranu.

Są to zasady przestrzegane przez większość muzułmańskiego społeczeństwa, ale są jednak ludzie słabej wiary lub nieposiadający wystarczająco silnej woli. Zasady muzułmańskie pozwalają jednak na pewne wyjątki. Jedna ze starych zasad pochodzi z czasów podróży na wielbłądach i zakłada, że postu nie stosuje się, jeśli w ciągu danego dnia pokonuje się dystans większy niż 80 km. W dzisiejszych czasach przejechanie 80 km zajmuje czasami zaledwie godzinę, ale dla niektórych jest to już wystarczający powód do posilenia się w ciągu dnia. Palacze też stosują wszelkie możliwe metody, aby ukradkiem zaciągnąć się choćby kilka razy.

Ramadanowy post można też odpracować. Jeśli, z jakiś względów, ktoś musiał zjeść w ciągu dnia (np. jeśli był chory i musiał się wzmocnić) to nawet po zakończeniu Ramadanu może wybrać dowolne dni, w których będzie przestrzegał postu.


Ramadanowa przekąska - po całym dniu postu muzułmanie zaczynają jedzenie od daktyli

0 komentarze: