sobota, 22 listopada 2008

Magia odkrywania

Egipt jest krainą, w której z pewnością jeszcze przez bardzo, bardzo wiele lat będą odkrywane pozostałości z czasów starożytnych. Pamiętam, że wiosną odkryto na pustyni przy jednej z oaz olbrzymie cmentarzysko sprzed bodaj 2,5 tysiąca lat. Znajdowały się tam zmumifikowane ciała ludzi i zwierząt w ogromnej ilości.

My też odkrywamy coraz to nowe miejsca. Dzisiaj za pomocą programu Google Earth przyjrzeliśmy się dokładniej okolicom Sakkary i Dahszur. Okazało się, że „odnaleźliśmy” jeszcze jedną piramidę z okalającym ją kompleksem grobowym. Dla bardziej dociekliwych podajemy namiary (szerokość geograficzna: 29°50'25.55"N; długość geograficzna: 31°12'48.24"E). Postaramy się dotrzeć tam w najbliższym czasie.

W ostatnich tygodniach dokonano jednak prawdziwego odkrycia w okolicach Sakkary. Odnaleziono piramidę, która miała wysokość około 15 m i należała najprawdopodobniej do jednej z królowych. Jest to 118 piramida odkryta w Egipcie i 12 odnaleziona w Sakkarze. Więcej szczegółów znajduje się na stronie:
- BBS News: zdjęcia


Piramida schodkowa w Sakkarze

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

witam serdecznie,
prosze o informacje nt. mozliwosci i ew. kosztow zamieszczenia art. sponsorowanego i/lub linku do serwisu internetowanego/bloga na Panstwa stronach?


pozdrawiam,
fm
filip.michalak.77@gmail.com