piątek, 14 listopada 2008

Życie po śmierci

Moi panowie oszaleli na punkcie piramid. Młodszy ma bzika na punkcie wchodzenia do wnętrza - oglądanie piramid bez wejścia do środka się nie liczy, w końcu nie po to zabieramy ze sobą latarki na wyprawę. Starszy z kolei za cel postawił sobie „zaliczenie” wszystkich możliwych. Pomimo, że w Egipcie piramid jest pod dostatkiem, do „zaliczenia” pozostały nam już tylko te najmniej znane, nie odwiedzane przez turystów. Dzisiaj wybraliśmy się do Al Liszt, aby zobaczyć kolejne dwie. Okazało się jednak, że starożytne i współczesne nekropolie łączą się ze sobą – nowożytne ogroby niemal otaczają tutejsze piramidy. Rozmiar cmentarzyska zaskoczył nas tym bardziej, że znajdujące się nieopodal wioski są nie są zbyt licznie zamieszkiwane. Skąd tutaj aż tyle grobów pozostanie dla nas zagadką.



Islam nakazuje, aby ciało zmarłego pochować jeszcze w dniu śmierci, aby miał on szansę jak najszybciej stanąć przed Sądem Ostatecznym i jak najszybciej spotkać się z Bogiem, jeżeli był człowiekiem sprawiedliwym. Jeżeli natomiast zmarły był złym czowiekiem tak szybki pochówek powoduje szybkie usunięcie płynącego z niego zła. Wszystkie groby skierowane są w jednym kierunku – w stronę Mekki. Stąd tak ważne jest dla muzułmanów, aby ciało spoczęło w ziemi, a nie zostało poddane kremacji. Najciekawsze jest jednak, że mężczyźni i kobiety muszą zostać od siebie oddzieleni – nawet mąż i żona nie mogą spocząć w jednym grobie. Ma to zapewnić im prawo do ponownego wyboru żony, czy męża po śmierci. Tak więc warto starać się jeszcze podczas życia doczesnego ...

Więcej o pogrzebach w islamie na portalu arabia.pl

1 komentarze:

absence pisze...

Zawsze kiedy czytam o zwyczajach w innych krajach jestem zaskoczona ich odmiennością i tym, że jest taka ich różnorodność. Jednocześnie zaczynam pielęgnować, przypatrywać się i doceniać swoją historię i tradycję lokalną, narodową.
Ciekawy blog - Egipt w oczach Polaków, w życiu codziennym, nie tylko turystycznie. Pozdrawiam:)