piątek, 9 stycznia 2009

El Alamein

70 km na zachód od Aleksandrii znajduje się El Alamein, które znane jest ze słynnej bitwy, będącej punktem zwrotnym działań wojennych w Afryce Północnej w czasie II Wojny Światowej. El Alamein było rodzajem przesmyku pomiędzy Morzem Śródziemnym, a depresją Al Kattara. Wojska Afrika Korps przypuściły atak na Aliantów 1 lipca 1942 roku, ale nie zdołały przełamać obrony, aby ruszyć dalej na Aleksandrię. Bitwa ostatecznie rozstrzygnęła się na przełomie października i listopada 1942 roku i zakończyła zwycięstwem Aliantów.



Dziś w El Alamein znajduje się duży cmentarz wojskowy, na którym spoczywają żołnierze biorący udział w walkach w tym rejonie Afryki (położenie: 30°50'14.53"N, 28°56'48.10"E). Są tu między innymi groby żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich płk. Stanisława Kopańskiego. Z tych terenów żołnierze SBSK wyruszyli w 1941 roku by bronić Tobruku.



Niedaleko cmentarza znajduje się też muzeum walk w Afryce Północnej. Przygotowane zostały sale poświęcone najliczniejszym narodom biorącym udział w walkach. Stąd tez obok siebie sale niemiecka, włoska, grecka i brytyjska. Na zewnątrz zachowano kilkadziesiąt pojazdów i dział z czasów bitwy. Są to głównie pojazdy lekkie, które można było łatwo przemieszczać na pustyni, stąd też dla przybyszów z Europy dziwne wrażenie robią na przykład niewielkie czołgi, które nie stanowiłyby zbyt dużej wartości bojowej w porównaniu do tych używanych w walkach na terenie Europy Wschodniej.

1 komentarze:

joanna pisze...

Interesujące...
Cmentarz aż piękny w swojej skromności.