poniedziałek, 23 lutego 2009

Arab, czy Egipcjanin?

Wiele osób, z którymi przyszło nam rozmawiać na temat mieszkańców Egiptu, mówi, że tutejsi Arabowie są … i tu padają różne przymiotniki w zależności od tego, jak kto lubi mieszkańców tego kraju. W powyższym stwierdzeniu jest jednak podstawowy błąd – Egipcjanie nie są Arabami. Prawdą jest, że większość z nich to muzułmanie, ale to jeszcze nie oznacza, że Arabowie. Z Egipcjanami jest jak z Turkami – wyznają religię muzułmańską, ale jako nacja są społecznością zupełnie odrębną. Swego czasu w programie Discovery Channel prezentowano wyniki badań genetycznych, jakie przeprowadzono w Egipcie. Wyniki były zaskakujące, choć z drugiej strony oczywiste. Okazało się, że około 80 proc. dzisiejszych Egipcjan to bezpośredni potomkowie Egipcjan starożytnych. Jedynie pozostałe 20 proc. to mieszanka innych nacji: Arabów, Turków, przybyszów w czarnej Afryki, itd.

2 komentarze:

joanna pisze...

Wszelkie informacje, filmy, dokumenty, reportaże o Egipcie przykuwają moją uwagę. Cieszę się, że kanały tematyczne polskich kablówek czasami (dla mnie oczywiście za rzadko) pokazują coś ciekawego.
Lubię Twoje krótkie reportaże (?), jak np. te o poszukiwaniu piramid :)
I właśnie doszłam do wniosku, że to, co widzi się w Gizie jest ... jakieś sztuczne (przepraszam jeśli kogoś obrażam taki stwierdzeniem).
'Prawdziwe' piramidy są daleko, dostępne tylko dla tubylców. A Wy należycie już do nich ;))

Serdecznie pozdrawiam :)

katerina pisze...

witam!tez sie zastanawialam nad tym pytaniem,myslalm,ze nie sa.Ale jednak czy nnies wiadczy o tym,ze sa jednakArabami sama juz nazwa panstwa egipskiego?Arabska Republika Egiptu..