niedziela, 1 lutego 2009

Artysta w każdym z nas

Odkryłam miejsce niezwykłe. Miejsce, które powstało dzięki marzeniom o sztuce i lepszej przyszłości dla innych. Miejsce, w którym kreatywność zwykłych wiejskich dzieci znajduje wyraz w ich późniejszej sztuce. Każdy może być artystą! – takie przekonanie miał Wissa Wassef założyciel Art Center w Kairze. Dzięki niemu ubogie wiejskie dzieci mogą realizować swoje marzenia oraz zarabiać na sztuce w dorosłym życiu. Warunek jest jeden: tylko zaczynając jako dziecko można odpowiednio rozwinąć wyobraźnię.

"Miałem niejasne przekonanie, że każda istota ludzka urodziła się artystą, ale ten dar może być rozwijany tylko jeżeli artystyczna aktywność jest wykorzystywana od wczesnego dzieciństwa, poprzez praktykę ... Kreatywna energia przeciętnej osoby jest blokowana przez system edukacji oraz wpływ masowych technologii na każdą dziedzinę współczesnego życia ".
Ramses Wissa Wassef


Farbowanie batiku

Wissa Wassef Art Center jest miejscem, gdzie codziennie można na żywo zobaczyć, jak tworzona jest ceramika, batiki i gobeliny. Najbardziej niesamowite jest, że wszystkie pomysły przenoszone są bezpośrednio na różne materiały. Kobiety tkające dywany z ogromną ilością szczegółów - postaci i zwierząt nie mają podłożonego pod spód żadnego wzoru. Po prostu tkają to, co podpowiada ich wyobraźnia. A batki są tak piękne, że choć kupiłam jeden to wciąż mi za mało. Wracam tam w następną środę!

Więcej o Wissa Wassef Art Center2 komentarze:

Marianne pisze...

I missed that baby! So cute!

Kroniki egipskie pisze...

We can go there again, Marianne :)