środa, 25 lutego 2009

Nie pal papierosów!

Palenie papierosów jest w Egipcie rzeczą naturalną. Nie raz zdarzyło mi się jechać taksówką, której kierowca palił w czasie jazdy. A palenie shishy to już prawdziwa rozkosz. Można wybrać tytoń o dowolnym zapachu, np. jabłka, mango, wanilli, brzoskwini, róży. Nie ukrywam, że lubię woń rostaczającą się wokół osób palących shishę, szczególnie w zaułkach islamskiego Kairu. Widok tradycyjnie ubranych mężczyzn palących tytoń z tego przepięknego przedmiotu także ma swój urok. Niestety, to co pięknie wygląda nie zawsze jest dobre dla naszego zdrowia. Okazuje się, że wypalenie jednej shishy, choć dym filtrowany jest w wodzie, dostarcza do organizmu porcję nikotyny zawartej w paczce papierosów!

Aby walczyć z tym nałogiem w ubiegłym roku przeprowadzony został konkurs na zdjęcia, które zamieszczone na pudełku z papierosami, mają zniechęcać do palenia. Wybranych zostało 5 zdjęć na 5 kolejnych lat. W ubiegłym roku było to zdjęcie z mężczyzną, a w tym roku pojawiło się zdjęcie z dzieckiem. Szokujące? Nie pal!!!

7 komentarze:

joanna pisze...

Nigdy nie nauczyłam się palić, chociaż pokus było dużo.
Moi rodzice palili, tata poradził sobie z nałogiem, Mama paliła w szpitalu, kiedy była już pod tlenem...Zmarła zbyt wcześnie, po ciężkich chorobach spowodowanych właśnie nałogowym palenie. Jednak jej śmierć spowodowała, że mój syn nigdy nie palił.

Taką paczkę papierosów przywieźliśmy przyjacielowi, który kopci jak smok - nie zaciąga się, ale tworzy kłęby dymu - my przy nim jesteśmy biernymi palaczami, niestety...
Prezent nie zrobił na nim większego wrażenia.

absence pisze...

Ojej! Myślałam, że palenie fajki wodnej jest mniej szkodliwe. Ale zaskoczenie. Co do palenia papierosów, podobnie jak u Joanny :) Moi rodzice palili, my z mężem i dorosłe dzieci nie palimy. Palący goście muszą wychodzić na balkon ;D Pozdrawiam.

żurawina pisze...

hehe mnie osobiscie odrzuca ten facet niz dziecko.
Jednak rezolutni znalezli i na to sposob,dostepne sa na rynku kartonowe opakowania na zasadzie etui zasalniajace owego pana;)

Kroniki egipskie pisze...

Zdjęcie z panem jest właśnie wycofywane, ponieważ jego bohater wniósł sprawę do sądu. Słyszałam różne wersje wydarzeń, a jedna z nich mówi że zrobiono je bez jego zgody, jak leżał nieprzytomny w szpitalu. Ponoć on wcale nie pali papierosów.

Nie mniej jednak życzę nam wszystkim, aby coraz mniej osób paliło papierosy.

Wojtek Kalski pisze...

Najlepiej jest nie palić i tego postanowienia się trzymać kurczowo. Jeśli jednak tak jak ja popadł w sidła nałogu to spokojnie jest z niego jeszcze wyjście. Wykorzystałem metodę https://allencarr.pl aby całkowicie rzucić palenie i udało mi się bez najmniejszego problemu. Jestem teraz wolnym i szczęśliwym człowiekiem całkowicie czystym od nikotyny.

Jakub Czajka pisze...

Papierosy to coś strasznego i ten dym się tam długo utrzymuje. zdecydowanie nie polecam. A na zapachy pomogą te porady https://neutralizatoryzapachu.pl/blog/brzydkie-zapachy-jak-z-nimi-walczyc/ koleżanka kupiła mieszkanie po palaczu także testowała wszystkiego.

Anna Grzelak pisze...

Aby pozbyć się szkodliwych substancji oraz bakterii obecnych w powietrzu, warto jest zadbać o jego odpowiednią wilgotność. W tym celu możemy posłużyć się specjalnymi urządzeniami do nawilżania powietrza np. https://duka.com/pl/agd/nawilzacze-powietrza, które idealnie przeciwdziałają skutkom nadmiernego przesuszenia. Dobrze nawilżone powietrze jest zdrowsze i zawiera o wiele mniej bakterii odpowiedzialnych m.in. za utrzymywanie się nieprzyjemnych zapachów oraz powstawanie alergii.