niedziela, 8 lutego 2009

Prawda o galabiji

Galabija jest tradycyjnym strojem męskim noszonym głównie w krajach arabskich. Nie zapomnę wrażenia, kiedy będąc po raz pierwszy w kraju muzułmańskim, na ulicach Ammanu, większość mężczyzn nosiła ten strój. Ach jak egzotycznie ... , nie wiedziałam w którą stronę się obejrzeć :)

Przyjeżdżając do Egiptu zwróciłam uwagę, że tutaj galabija nie jest już tak popularna. No cóż, pomyślałam, widocznie tutejsi mężczyźni wolą, na wzór europejski, chodzić w spodniach. Kilka dni temu zostałam jednak wyprowadzona z błędu. W Egipcie galabiję noszą przede wszystkim osoby biedniejsze: portierzy (bawaabi), sprzedawcy, ogrodnicy ... Można ją także nosić po domu. Ale już pracownikom biur i urzędów do pracy wstęp w galabiji wzbroniony!

3 komentarze:

joanna pisze...

Nie wiedziałam o tym ...

Aniu, przepraszam, że pytam znowu o pewne sprawy związane z robieniem przez Ciebie zdjęć, ale jak udaje Ci się fotografować ludzi - ja miałam wrażenie, że większość z nich nie chce być uwieczniana na zdjęciach...
A Tobie - mam wrażenie, że wręcz pozują :)

Pozdrawiam serdecznie.

Kroniki egipskie pisze...

Ten akurat pozował :)
Teraz trwa tydzień międzynarodowy w szkole, a jedna z klas reprezentuje Polskę, więc mamy ręce pełne roboty. Wczoraj wieczorem robiłyśmy łowickie wycinanki do dekoracji sali. Jak tylko złapię oddech to obiecuję coś więcej na ten temat, tym bardziej, że to pytanie powraca do mnie co jakiś czas :)

Pozdrawiam gorąco

IzaO. pisze...

Wpadłam na moment-muszę wybiec...do szkoły polskiej ;). Wieczorem tu wrócę, rozsiądę się i poczytam sobie. Już się cieszę!