sobota, 28 marca 2009

Przeminęło z wiatrem (i piaskiem)

Już drugi raz z rzędu nasza wyprawa do Fajum okupiona jest walką z piaskiem, który niesiony siłą wiatru atakuje z każdej strony, wdziera się do wnętrza samochodu nawet przez zamknięte okna, a do tego jak się miało okazać dewastuje tablice rejestracyjne.

W Egipcie jest bardzo wiele typów tablic rejestracyjnych – najstarsze są bardzo powykrzywiane i określają, czy samochód jest prywatny czy rządowy, osobowy lub mikrobus. Najnowsze są ponoć produkowane na licencji amerykańskiej i posiadają litery oraz cyfry pisane w obu alfabetach (łacińskim i arabskim). Są też tablice pozostałe, które nie wiedzieć czemu, mają bodaj nieskończoną liczbę wzorów i czasami wydaje się, że wyprodukowane są w zaciszu jakiegoś niewielkiego warsztatu pomimo, że dostaje się je oficjalnie w urzędzie przy okazji rejestracji pojazdu. Jeden z samochodów naszej wyprawy posiadał właśnie tablice, które nie należały do tych najnowszych, amerykańskich ... i jak się okazało niesiony wiatrem piasek w ciągu godziny jazdy wyczyścił cały nadruk do gołej blachy. Całe szczęście, że w ciągu dnia wiatr się uspokoił i tablica z tyłu ocalała!

3 komentarze:

żurawina pisze...

Tablice z alfabetem lacinksim i arabskim nie sa az takie nowe ;)wlasciciel w zaleznosci czy chce czy nie moze miec dwujezyczne oznaczenia,ostantio natknelam sie ze rejestracje sa koloru zdaje sie bialo-niebieskiego.

Kroniki egipskie pisze...

Agnieszko, z dwujęzycznością numerów na tablicach masz rację. Jest to bardzo przydatne do nauki arabskich cyfr :)

Amerykańskie biało-niebieskie tablice z hologramem zaczęły obowiązywać w ubiegłym roku i docelowo wszystkie inne tablice zostaną na nie wymienione. Mają one wiele zabiezpieczeń, a montowane są w taki sposób, że po samodzielnym demontażu nie można ich własnoręcznie zamontować.

żurawina pisze...

z tym wlasnorecznym demontazem nie bylabym taka pewna,egipcjanie potrafia duzo :))
w kazdym razie fakt pozostaje niezmienny ze kiedy kupuja nowy samochod to zabieraja tablice czesto ze starego aby nie musiec ich rejestrowac od poczatku,tak obok tematu to w Ismailii spotkalam sie ze zjawiskiem ze taksowki czesto nowe samochody maja stare zuzyte tablice,ludzie sprzedaja je za duze pieniadze dlategoz e w miescie wprowadzono zakaz rejestracji nowych taksowek gdyz jest ich zbyt duzo.