niedziela, 29 marca 2009

Sphinx Festival

Kair, jak głosiły liczne billboardy wiszące w ubiegłym roku, jest Miastem Festiwali. Niestety przy bliższym zapoznaniu się z tematem okazało się, że wiele z nich już się nie odbywa, jak choćby Festiwal Nilu, czy tradycyjnie wystawiana jesienią opera Aida na tle piramid w Gizie.

A jednak! Hurra! Powstaje nowa świecka tradycja – Sphinx Festival, podczas którego przez pięć dni odbywać się będą różnego typu wykłady mi.in. dotyczące starożytnego Egiptu, astrologii, folkloru, tradyjnych tańców czy choćby wykorzystania światła w islamskiej architekturze.A wieczorne wydarzenia to już prawdziwy majstersztyk:
1 grudnia – Woda Życia, Noc na Nilu: rejs po Nilu z przedstawieniem wybranych mitów starożytnego Egiptu;

2 grudnia – Święto Wiecznego Ognia: tradycyjna egipska kolacja na tarasie z widokiem na Piramidy w Gizie połączona z Tańcami Faraonów i Ceremonią Ognia;

3 grudnia – Rytmy Cyganów znad Nilu: tradycyjny egipski poczęstunek w atosferze wypełnionej Cygańskimi Bębnami i Pieśniami Ziemi;

4 grudnia: Element Powietrza: Wirujący Derwisze;

5 grudnia: Esencja Egiptu – Wielka Gala kończąca Festiwal wypełniona orientalnymi tańcami i pieśniami z różnych części Egiptu: kolorowa podróż przez poszczególne prowincje i wioski.

Szkoda tylko, że trzeba czekać do grudnia.
Ja już zamawiam bilety, a Wy?

Więcej informacji o Festiwalu
Program Festiwalu

0 komentarze: