wtorek, 19 maja 2009

Ślubne zwyczaje

„Małżeństwo to jedna z najwyższych wartości w islamie (...). Legalny wiek kobiety i mężczyzny wymagany do zawarcia związku małżeńskiego to odpowiednio 16 i 18 lat. (...) Najwyższy procent osób, które zawierają związki małżeńskie przed dozwolonym wiekiem, spotyka się wśród analfabetów.”
Anna Grajewska „Życie codzienne w Kairze”, Wydawnictwo Dialog 2004

Dawniej w Egipcie (szczególnie wśród osób niewykształconych) naturalnym było wydawanie za mąż kilkunastoletnich dziewczynek. Ciekawą historię opowiedział jednak znajomy z Pakistanu. Jego babcia miała wyjść za mąż w wieku 12 lat za najstarszego syna z zaprzyjaźnionej rodziny. Dzień przed ślubem rodziny pary młodej zdecydowały jednak, że wyjdzie ona za mąż za nieco młodszego brata. Nikt jednak nie poinformował o tym panny młodej! Jakie było jej zdziwienie, kiedy w dniu swojego ślubu w momencie podpisywania kontraktu małżeńskiego dowiedziała się, że wyjdzie za mąż za kogoś innego. Cóż jednak mogła zrobić?


Egipskie zaproszenia ślubne są miękkie jak małe poduszki wkładane w specjalne pokrowce lub torebki. Zazwyczaj dołącza się do nich przeznaczone do zjedzenia drażetki.

Model małżeństwa w państwach arabskich opiera się na zupełnie odmiennych od naszych zasadach. Pary zazwyczaj tak długo czekają z zawarciem małżeństwa, aż pan młody zgromadzi odpowiednią kwotę, aby zapewnić wiano i odpowiednie warunki życia pannie młodej. Coraz częściej zdarza się jednak, że rodzina panny młodej partycypuje w kosztach urządzenia mieszkania, choć z drugiej strony kilka razy spotkaliśmy się z odłożeniem decyzji o ślubie o kolejny rok, aby przyszły mąż mógł kupić odpowiednie meble do mieszkania. Najczęściej w dniu podpisania kontraktu małżeńskiego mężczyźni mają już 28-35 lat, podczas gdy kobiety zaledwie 20-25.


Libijski tron ślubny

Sam ślub, to szczególnie dla osób bardziej majętnych sposób, okazja aby dobrze się pokazać. Zwyczajem jest wyprawianie wesela w pięciogwiazdkowych hotelach. Czasami goście bawią się w klubach z dużym ogrodem (nierzadko nad Nilem) lub na podwórzu przed domem panny młodej. Na wesele zazwyczaj zaprasza się od 100 do 300 (choć są także wesela na 600) gości, którzy mogą jeszcze przyprowadzić swoich gości (!). Zazwyczaj wykonany jest ołtarz z kwiatów, na tle którego ustawiona jest specjalna kanapa lub zdobione fotele dla pary młodej. W czasie wesela goście mogą ich podziwiać i robić sobie z nimi zdjęcia. Panna młoda ma zazwyczaj kilka kreacji (nierzadko cztery, z tego każda w innym kolorze i stylistyce), które zmienia w czasie wesela wraz z fryzurą i makijażem, by następnie ponownie stać się przedmiotem podziwu. Co ciekawe, jest to dla niej szczególny dzień więc nie dość, że może nie mieć chusty na głowie, to jeszcze może mieć większy dekolt, czy prześwity w sukni.

Jak dotąd widzieliśmy zaledwie przygotowania i fragmenty filmu z egipskiego ślubu. Mamy jednak nadzieję, że będziemy mogli na żywo zapoznać się z jego przebiegiem.

2 komentarze:

żurawina pisze...

zdarza sie jeszcze nagminnie,moze nie zupelnie w Kairze ze sluby "przed domem" to codziennosc,czesto dekoruja podworko swiatelkami,dmuchanym balonem kilkumetrowym i oczywiscie podstawa to DJ ;)pozniej udaja sie do klubu co bardziej zamozni bo ten slub na ulicy to jest dla sasiadow tylko po to aby sie pokazac,cos ala nasze "pokaz sie a zastaw " ;)

Kroniki egipskie pisze...

Agnieszko,

DJ-a przed domem nie zazdroszczę ;)
Na szczęście u nas to rzadkość.

Co do "postaw się, a zastaw się" to niestety prawda. Egipcjanie potrafią urządzić bardzo huczne wesele często nie mając pokrycia finansowego. Zauważyłam także, że wśród bogatszych im bardziej luksusowo i europejsko-amerykańsko, tym większy prestiż.

Udanego i słonecznego ;) weekendu
Ania