wtorek, 23 czerwca 2009

Błotna piramida

Około 100km na południe od Kairu znajduje się kanał wykopany w celu nawadniania oazy Fajum, która już od ponad 4 tysięcy lat wspomaga kraj w produkcji warzyw i owoców. Przy tym kanale w XIX wieku p.n.e. faraon Sesostris II postawił swoją piramidę.
Był to okres „Średniego Państwa”, w którym często stosowano nieco inną metodę budowy piramid – być może była to kwestia kosztów lub też szybkości wznoszenia budowli. Błoto z Nilu i kanałów mieszano z trawą, suszono odpowiednio długo na rozgrzanym pustynnym piasku, dzięki czemu uzyskiwano nadzwyczaj trwały materiał – cegłę mułową. Z milionów takich cegieł wznoszono piramidę, która następnie okładana była polerowanym wapieniem, aby uzyskać taki sam efekt końcowy jak w przypadku piramid wykonanych w całości
z kamienia.

Piramida położona obok miejscowości Lahun wyraźnie góruje nad okolicą. Pod piramidą wydrążonych jest wiele korytarzy, z których kilka dociera do komory grobowej. Dziś spoczywa tam pięć z dziewięciu odkrytych tu mumii. Pozostałe 4 mumie przewieziono do Muzeum Egipskiego w Kairze, podobnie jak resztki odnalezionych skarbów, których nie zdołali wynieść starożytni rabusie.

Piramida w Lahun pomimo braku wapiennej okładziny, zachowała wiele ze swojego pierwotnego kształtu, a wokół niej nadal znajduje się wiele grobowców i mastab. Swego czasu musiał to być spory królewski kompleks grobowy, ukazujący potęgę jego twórcy. Szkoda tylko, że ówcześni faraonowie nie zdecydowali się na budowanie w całości z kamienia, może dzięki temu mielibyśmy dziś znacznie więcej wspaniałych piramid nad Nilem.

1 komentarze:

joanna pisze...

Jestem pod wrażeniem ...
Moje zainteresowanie Egiptem nie zmienia się, a jest wręcz przeciwnie - dzieki Tobie Aniu :))

Fabryka szkła w Miescie Umarlych?
Chciałabym to wszystko zobaczyc :)

Pozdrawiam z 'mokrej' Polski ;)