czwartek, 18 czerwca 2009

Magia szkła

Są miejsca magiczne. I nawet przestaje przeszkadzać, że temperatura na zewnątrz dochodzi do 40 stopni Celsjusza, a wewnątrz jest jeszcze przynajmniej 5 stopni więcej, a może jeszcze więcej ... To miejsce urzeka! Jeden piec, a w nim płynna szklana lawa, z której powstają tysiące przepięknych przedmiotów. Wystarczy włożyć metalową rurkę, wydmuchać kształt, wygładzić, ... no może jeszcze przykleić uszko lub ozdobę? Proste? Ale tylko dla szklanych czarodziejów! Zresztą zobaczcie sami …Mała, rodzinna fabryka szkła znajdująca się w Mieście Umarłych - cmentarzu zamieszkiwanym przez blisko 2 miliony ubogich Kairczyków, z jednym piecem, w którym ze szkła z odzysku wykonywane są przepiękne świeczniki, lampy, wazony, miseczki i inne urokliwe przedmioty. W prawym dolnym rogu przez otwory w piecu widać szklaną lawę, której rozgrzanie zajmuje co najmniej pół godziny. Szkło oświetlone jest promieniami słońca wpadającego przez otwór w suficie.Mamlukes Factory
ulica El Souk, przy wejściu do Meczetu Qaitbay, Miasto Umarłych (niedaleko Khan al Khalili; między ulicą Salah Salem i King Khaled Autostraad)
tel. (+202) 234 380 27 , 010 139 67 58, 018 115 32 54
Wybierając się do fabryki szkła warto umówić się telefonicznie, aby nie czekać na rozgrzanie pieca. W przypadku problemów z trafieniem przez telefon udzielane są wskazówki.

1 komentarze:

absence pisze...

Piękne i bajkowe :)