poniedziałek, 1 czerwca 2009

Piękno zaklęte w kamieniu

To się nazywa miłość od pierwszego wejrzenia. Odkąd go ujrzałam, nie mogłam oderwać oczu ... i tak zaczynając od drobiazgów: świeczników, kubków czy talerzyków na stałe zagościł już w naszym domu. Dobrze, że Chris nie jest zazdrosny ;)

Mowa oczywiście o alabastrze – kamieniu, który po oszlifowaniu wykorzystywany jest do produkcji przepięknych przedmiotów, a podświetlony doda ciepła każdemu wnętrzu. W Egipcie można go kupić w wielu sklepach, ale warto wybrać się do fabryki alabastru na Mokkatamie, aby przekonać się, w jaki sposób wydobywane jest piękno z tych wielkich i niepozornie wyglądających kamieni.

Już sama ilość znajdującego się tu kamienia robi wrażenie(w większości z Górnego Egiptu). Aż strach pomyśleć, że zazwyczaj leży tutaj równowartość miliona funtów egipskich (około 600 tys. złotych). Potrzeba od 6 miesięcy do jednego roku, aby wykonać z niego różnego typu przedmioty, zaczynając od drobiazgów, na które potrzeba około 1,5 godz., a kończąc na przepięknych lampach i wazonach wymagających około 2 dni pracy.Fabryka, jak wiele w Egipcie, należy do rodziny i prowadzona jest od 48 lat. Lata mijają, a do produkcji alabastrowych wyrobów wykorzystywana jest wciąż ta sama technika: bloki skalne cięte są na mniejsze kawałki, by następnie poddane zostały procesowi wycinania i szlifowania. W ten sposób powstają wyroby choć o powtrzalnych kształtach, to o unikatowych wzorach - każdy przedmiot jest jedyny w swoim rodzaju ...


Luxor Co. Alabaster Production
sklep: Mustafa Kamel Street, naprzeciwko Metro Market w Maadi
fabryka: ulica Samaan Monestry, od Mokatam City Road (niedaleko Cytadeli)
tel. 012 354 14 03

Dojeżdżając do wzgórz Mokatam (zaraz obok Cytadeli) warto zadzwonić na powyższy numer. Wówczas osoba na motorze wyjedzie po nas i wskaże drogę do fabryki.

1 komentarze:

Grazyna 1 pisze...

Ja kupilam patere na nozce,ma metke ze jest z Wloch powiedziano mi ze to alabaster ale jest biala z czarnymi zylkami, czy sa rozne kolory alabastru? bo te z Twoich zdjec sa zupelnie inne. Ja tez bardzo lubie alabster. przsylam pozdrowienia