czwartek, 27 sierpnia 2009

Wschody i zachody słońca

W Egipcie rzadko pada deszcz (zdarza się to zaledwie kilka razy w roku i pada przez około pół godziny, a ostatni raz padało bodajże w lutym), więc codziennie można oglądać wschody i zachody słońca. Godziny wschodów i zachodów słońca nabierają jednak szczególnego znaczenia w Ramadanie i to nie dlatego, że Egipcjanie stają się wówczas bardziej romantyczni, lecz ponieważ właśnie te godziny wyznaczają rytm dnia. Przed wschodem należy się najeść i napić tak, aby starczyło aż do zmierzchu, a przez cały dzień przestrzegać wielu innych nakazów, np. modlić się pięć razy dziennie w określonych godzinach (tzn. modlić należy się przez cały rok, ale w Ramadanie jest to szczególnie istotne). Aby ułatwić wiernym przestrzeganie tych zasad wiele restauracji w czasie świętego miesiąca islamu dołącza do swojego menu ulotkę z tymi informacjami oraz propozycją menu iftarowego (specjalnego śniadania-kolacji przełamującej całodzienny post).W związku z tym mam dla was zadanie. Może to dobra okazja, aby nauczyć się arabskich cyfr, np. aby napisać nimi datę na pocztówce z wakacji. To byłoby coś i na pewno zrobilibyście wrażenienie na znajomych. Poćwiczyć można właśnie na dostępnych w Ramadanie tabelach z godzinami wschodów i zachodów słońca, a ściągawkę z cyframi znajdziecie tutaj. Dobrej zabawy!

PS. Liczby się pisze od lewej do prawej, jak w naszym systemie.

Przeczytaj także:
Wieczorna modlitwa

2 komentarze:

Kemotka pisze...

Jeśli zawitam kiedyś w Egipcie, na pewno w alfabecie arabskim wypiszę kartkę - zawsze pozdrowienia z wakacji piszę w jęzuku oraz w alfabecie kraju w którym przebywam. Także na pewno wtedy skorzytsam z Twojej ściągawki ;)

Pikinini pisze...

Będziemy ćwiczyć:)
Próbowałyśmy już pisać nasze imiona po arabsku, a to strona ułatwiajca takie ćwiczenia: http://www.firdaous.com/en/?13-a