środa, 30 września 2009

Tajne komplety

W XIX wieku pod zaborami, a także w czasie II Wojny Światowej, kiedy polskie szkoły zostały zlikwidowane, a z pozostałych usunięto język polski, patriotyczne kręgi organizowały tajne nauczanie. Pomimo że mamy już XXI wiek, dzięki zamknięciu szkół w Egipcie poczułam się, jakby czas się cofnął. Międzynarodowe szkoły przygotowały zadania domowe dostępne przez internet lub w postaci pakietów, które odbiera się bezpośrednio ze szkoły. Znajdujący się niedaleko klub dla Amerykanów został zamieniony w szkołę – przygotowano ławki, rodzice-wolontariusze zapisują się na poszczególne godziny, w których w tym samym czasie uczą wszystkich uczniów którzy zgłosili się do „polowej szkoły”, niezależnie od ich wieku i poziomu wiedzy.

Takie domowe nauczanie to jednak spory problem dla rodziców, szczególnie dla rodzin, w których oboje rodziców pracuje. Pojawiają się także problemy natury technicznej: starsze dzieci mają lekcje przez internet, ale co zrobić w sytuacji, gdy w domu jest trójka dzieci i tylko jeden komputer? Każdy stara się jakoś zorganizować ten czas organizując zabawy dla dzieci, zatrudniając opiekunki, marząc jednocześnie o powrocie do normalności i codziennej rutyny.

Najciekawsze jest jednak, że Minister Zdrowia, który zamknął szkoły na 2 tygodnie pod pretekstem świńskiej grypy obecnie na łamach prasy uspokaja rodziców, aby nie obawiali się świńskiej grypy (!) i posłali dzieci do szkół po ich ponownym otwarciu. Wyjaśnia, że szkoły zostały przygotowane: mają izolatki, mydło i wodę w toaletach, maski, wiszą plakaty wyjaśniające potrzebę częstego mycia rąk. Świńska grypa rozprzestrzenia się od kilku miesięcy, więc nasuwają się pytania: Czemu przygotowań do świńskiej grypy w egipskich szkołach nie przeprowadzono w czasie Ramadanu, kiedy szkoły były i tak zamknięte? Czemu zamknięto międzynarodowe szkoły, które do świńskiej grypy były przygotowane już przed wakacjami?

PS. Mam tylko nadzieję, że od niedzieli wrócimy do normalności i zwykłych szkolnych zajęć ...

Przeczytaj także:
Świńska grypa w Egipcie
Tylko w Egipcie
Jaki dziś dzień tygodnia

2 komentarze:

żurawina pisze...

Aniu z tego co sie zdazylam zorientowac podczas wizyty w Kairze pare dni temu,szkoly prywatne mieszczace sie na przedmiesciach sa otwarte i ida normalnym trybem,zdaje sie m.in. Rajac.

Kroniki egipskie pisze...

Dyrektor naszej szkoły walczył do końca, ale kazali zamknąć i już! Mam nadzieję, że od niedzieli ruszą normalnym trybem.