piątek, 5 lutego 2010

Mój jest ten kawałek podłogi!

Islamski Kair, poza dawnymi granicami miasta, między bramą Bab Zuweila, a meczetem Sułtana Hassana przynosi wiele ciekawych odkryć. Jest to bardzo biedna okolica, której najlepszy okres przypada na rządy Mameluków, szczególnie na okres między XIII, a XVI w. Do dzisiaj możemy tu zobaczyć arcydzieła architektury z tamtego okresu: przepiękne meczety wykładane kolorowym marmurem i z witrażowymi oknami, Błękitny Meczet, czy pałac sułtana Qaytbay. Obecnie ta wcale nie duża dzielnica zamieszkiwana przez 250 tys. mieszkańców, a życie tętni w wąskich uliczkach, w których przeciskają się między sobą samochody, wozy konne, zaprzężone osiołki i ludzie, nierzadko niosący na głowie platformy z egipskim chlebem.Dzielnica ta potwornie ucierpiała w wyniku trzęsienia ziemi, które kilkanaście lat temu nawiedziło Egipt - wiele budynków zawaliło się, a inne popękane przypominają mieszkańcom ten trudny okres. Życie nie jest tu łatwe, ale mieszkańcy radzą sobie jak mogą. Mnie najbadziej urzekł starszy pan, który w tej zabudowanej krainie bez skrawka zieleni stworzył swój mały świat. Codziennie sprzedaje tutaj pieczone słodkie ziemniaki, które za 1 funta (około 0,60 zł) zawinięte w gazetę oferuje przechodniom.... wspomina rządy Nasera, raczy opowieściami (i nie przeszkadza mu, że nie wszystko jesteśmy w stanie zrozumieć, najważniejsze że ma słuchaczy).... i ma nawet swój mały „przydomowy” ogródek
(widoczny po lewej stronie poniższego zdjęcia)Niestety po dłuższej chwili zostałam otoczona przez ciekawskie dzieci i musiałam się ewakuować.

3 komentarze:

Unknown pisze...

Ciekawe, piszesz o miejscu bez kawalka zieleni, a na zdjeciu ze starcem dopatrzylem sie trawy z zoltymi kwiatami - dopiero przy powiekszeniu zdjecia okazuje sie, ze to jakies kolorowe "smieci"
No, poza tym to, co zauwazylem, to moglyby byc tylko trawy z kwiatami mleczu, a tego przeciez w Egipcie nie ma...

Arte Joe pisze...

Hello! I like your blog. I wish the translation for this blog.
Greetings from Argentina, José

Kroniki egipskie pisze...

Zetka, islamski Kair to trochę jak "betonowa pustynia", choć znacznie ładniejsza i z ciekawą atmosferą. To to co Tygryski lubią najbardziej ;)))

Nice to meet you, Joe. Some people ask me to write in english but there are some of my friends who don't speak this language. I know it's not the same but you can use:
www.translate.google.com
Hope it helps :)
Cheers from Cairo!