piątek, 7 maja 2010

Dla spragnionych

Kair to niewątpliwie miasto 1000 minaretów (więcej), ale także kraina fontann (obecnie pozostało ich około 90, spośród 308 obecnych pod koniec XVIII wieku). Nie oczekujcie jednak fontann w stylu di Trevi w Rzymie, czy choćby fontanny z syrenką na Starym Mieście w Warszawie. Są to duże, ciekawe, dwupiętrowe budynki z ogromnymi oknami wypełnionymi misternie wykonanymi kratami i wodą dawniej wylewającą się z miejsca, gdzie normalnie powinien być parapet. Przy kratach umieszczane były miedziane czarki, które pozwalały za darmo zaspokoić pragnienie wszystkich przechodniów.... ale nie tylko pragnienie w rozumieniu dosłownym. Podczas, gdy znajdujące się na parterze sabile (fontanny, czy w naszym rozumieniu ujęcia wody) zapewniały biednym mieszkańcom wodę, zazwyczaj na piętrze, na małym tarasie urządzano kuttaby – szkoły koraniczne dla młodych, biednych chłopców.

W ten sposób możni i dostojnicy stawiali sobie za życia „pomniki”, wypełniając także słowa Proroka Mohometa: dając wodę spragnionym i oświecenie duchowe dla nieświadomych. Jednocześnie zaskarbiali sobie przychylność zarówno pospólstwa, jak i Boga.

Sabil-kuttab Abd al-Rahman Katkhuda

Woda do znajdujących się w centrum Kairu sabili dostarczana była w zbiornikach wykonanych z krowiej lub koziej skóry, przenoszonych przez osły i wielbłądy. Przechowywana była w ogromnych cysternach – zbiornikach znajdujących się pod sabilami. W czasie renowacji sabil-kuttab Tusuna Pashy odkryto zbiorniki o pojemności 455 tysięcy litrów wody, które pozwalały na wydawanie 4 tysięcy kubków wody dziennie. A była to przecież jedna z wielu fontann w tej okolicy ...

Znajdujące się obecnie na ulicach Kairu różnego typu zbiorniki z wodą (więcej), wydają się być kontunuacją zapoczątkowanego przez sułtanów Mameluckich zwyczaju.

* * *
Zainteresowanym architekturą islamskiego Kairu polacam książkę "Islamic Monuments in Cairo. The Practical Guide" autorstwa Caroline Williams.

* * *
Przeczytaj także:
Kair - miasto tysiąca minaretów
Wieczorem ...
Al-Alamain, czyli dwa światy

1 komentarze:

aga.b. pisze...

bardzo ciekawe; prosimy o więcej takich ciekawostek...