
... ale nie tylko pragnienie w rozumieniu dosłownym. Podczas, gdy znajdujące się na parterze sabile (fontanny, czy w naszym rozumieniu ujęcia wody) zapewniały biednym mieszkańcom wodę, zazwyczaj na piętrze, na małym tarasie urządzano kuttaby – szkoły koraniczne dla młodych, biednych chłopców.
W ten sposób możni i dostojnicy stawiali sobie za życia „pomniki”, wypełniając także słowa Proroka Mohometa: dając wodę spragnionym i oświecenie duchowe dla nieświadomych. Jednocześnie zaskarbiali sobie przychylność zarówno pospólstwa, jak i Boga.
![]() |
Sabil-kuttab Abd al-Rahman Katkhuda
|
Woda do znajdujących się w centrum Kairu sabili dostarczana była w zbiornikach wykonanych z krowiej lub koziej skóry, przenoszonych przez osły i wielbłądy. Przechowywana była w ogromnych cysternach – zbiornikach znajdujących się pod sabilami. W czasie renowacji sabil-kuttab Tusuna Pashy odkryto zbiorniki o pojemności 455 tysięcy litrów wody, które pozwalały na wydawanie 4 tysięcy kubków wody dziennie. A była to przecież jedna z wielu fontann w tej okolicy ...
Znajdujące się obecnie na ulicach Kairu różnego typu zbiorniki z wodą (więcej), wydają się być kontunuacją zapoczątkowanego przez sułtanów Mameluckich zwyczaju.
* * *
Zainteresowanym architekturą islamskiego Kairu polacam książkę "Islamic Monuments in Cairo. The Practical Guide" autorstwa Caroline Williams.
* * *
Przeczytaj także:
Kair - miasto tysiąca minaretów
Wieczorem ...
Al-Alamain, czyli dwa światy
1 komentarze:
bardzo ciekawe; prosimy o więcej takich ciekawostek...
Prześlij komentarz