sobota, 1 maja 2010

Złoty rydwan

„(...) Aziza, córa Aleksandrii, wkroczyła w więzienne życie, nie osiągnąwszy jeszcze czterdziestki, z wyrokiem dożywocia za zabójstwo ojczyma. Sędziowie prowadzący proces nie mogli ustalić, jakie motywy popchnęły ją do tego czynu. Kobieta powtarzała tylko z uporem jedno zdanie, które w jej mniemaniu miało usprawiedliwić morderstwo dokonane na człowieku śpiącym nocą we własnym łóżku i wbicie mu w pierś ostrego kuchennego noża. Zaklinała się, że to nie jego zabiła, lecz inną osobę, którą odkryła tamtej nocy zagrzebaną w jego pościeli. Nic więcej nie chciała dodać, chociaż na różne sposoby strali się ją nakłonić do mówienia i wydobyć z niej dodatkowe zeznania, aby móc wydać wyrok, który nie byłby ani krzywdzący, ani niesprawiedliwy. Ona jednak opisywała szczegółowo tylko chwilę zagłębienia noża w okrutnym sercu człowieka, który – tego nigdy nikomu nie zdradziła – wyrwał jej z piersi jej własne serce i przełamał na pół, niszcząc ich piękne wspólne wspomnienia.”
Salwa Bakr "Złoty rydwan"

Czy poznamy tajemnicę skrywaną przez Azizę? Jakie tajemnice skrywają jej koleżanki z więziennych cel?

„Złoty rydwan” to więcej niż opowiedziana przez Azizę historia egipskich kobiet, które z różnych przyczyn spotkały się w jakże nieprzyjaznym miejscu, jakim jest więzienie. To przede wszystkim opowieść o realiach życia kobiet z biednych warst społecznych w Egipcie. O aspiracjach i marzeniach, które ze względu na ich pochodzenie lub pozycję społeczną nie mogą zostać spełnione. O trudnej walce z codziennymi problemami, które popychają je do popełnienia rozmaitych przestępstw – morderstw, kradzieży, handlu narkotykami lub ... do ukrywania morderstw popełnionych przez innych. Aziza ma dla nich nagrodę – miejsce w złotym rydwanie, który poniesienie je do nieba, gdzie spełnią się ich wszystkie marzenia.

Opowieść o złotym rydwanie i ocena przez Azizę uczynków innych kobiet jest pretekstem do otwarcia przed nami drzwi egipskich domów. To jak przejście do zupełnie innego świata pełnego niespełnionych marzeń o lepszym życiu.

Gorąco polecamy! Szczególnie tym wszystkim, którzy w najbliższym czasie wybierają się do Egiptu.

Pozdrawiamy Izę Szybilską i dziękujemy za piękne przetłumaczenie książki :)

Książka "Złoty rydwan" autorstwa Salwy Bakr wydana została przez Smak Słowa.

Od niedawna jest już także dostępna polska edycja książki Alaa Al Aswany "Chicago". O "Chicago" pisałam tutaj

* * *
Zainteresowanych literackimi opowieściami o życiu w Egipcie zapraszam do sekcji "Warto przeczytać".

4 komentarze:

żurawina pisze...

To prawda,swietna ksiazka!

Mamsan pisze...

Co prawda nie wybieram sie do Egiptu ale chetnie przeczytam...! Pozdrawiam. M

ana z maroka pisze...

Dobra książka, niedawno czytałam. :)

Unknown pisze...

Moi drodzy, Iza Sz. również Was pozdrawia (z opóźnieniem, bo dopiero dzisiaj znalazła recenzję ;-) ) Dzięki za miłe słowa. Dajcie znać, jak będziecie w Polsce. Blog świetny - podczytuję sobie.