sobota, 11 września 2010

Zaułek cudów

... takich biednych zaułków jest w Kairze bez liku. Zaułków urokliwych, pełnych warsztatów rzemieślniczych i małych sklepików; w których pięknie rzeźbione maszrabije (więcej o maszrabijach) kryją tajemnice mieszkańców, ich najskrytsze pragnienia i marzenia o lepszym życiu.

Opisując hisorie, które rzeczywiście mogły mieć miejsce w wąskich uliczkach starego Kairu, Nadżib Mahfuz wskazuje w tytułach swoich książek miejsca, gdzie mogły się one wydarzyć. Czy „Hamida z Zaułka Midakk” rzeczywiście tam mieszkała? A może warto zagłębić się stare uliczki i poszukać choć wspomnień o opisanych bohaterach.

„Hamida z Zaułka Midakk” to historia pięknej, lecz ubogiej dziewczyny, która podobnie jak wiele Egipcjanek marzy, że wychodząc za mąż za kogoś bogatego będzie mogła odmienić swój los. Tacy mężczyźni nie mieszkają jednak w zaułku Midakk. Gdzie ich spotkać? Jak spełnić marzenia o pięknych strojach i dostatnim życiu?

„Hamida z Zaułka Midakk” to więcej niż opowieść o burzliwych losach pięknej Hamidy. Poznajemy tutaj wielu intrygujących bohaterów: m.in. jej przybraną matkę swatkę, która próbuje różnych sztuczek, aby starczyło pieniędzy na czynsz, bogatą wdowę po pięćdziesiątce, która koniecznie chce wyjść za mąż, czy „twórcę kalek”, który okaleczając na życzenie daje ludziom „narzędzia” do żebrania. Wszystkie historie pięknie wplecione w wyjątkową atmosferę starego Kairu.

Przeczytanie książki może być także pretekstem do obejrzenia filmu „Midaq Alley” z Salmą Hayek. Co ciekawe choć scenariusz powstał na kanwie opowieści o Hamidzie akcja filmu rozgrywa się w Meksyku. I choć zmieniło się miejsce i jego atmosfera, losy bohaterów pozostały te same. Oprócz genialnej gry Salmy Hayek mnie spodobał się także sposób realizacji filmu i możliwość obejrzenia tych samych wydarzeń oczami różnych bohaterów.

Gorąco polecam zarówno film, jak i książkę.Nadżib Mahfuz „Hamida z zaułka Midakk”, wydawnictwo Smak Słowa
(na stronie wydawnictwa można pobrać fragment książki do przeczytania)

"Midaq Alley", reż. Jorge Fons, Meksyk 1995
(CD z filmem było dodatkiem do miesięcznika Film; film dostępny jest na Allegro.pl)

* * *
Zobacz także:
Książki związane z Egiptem, które warto przeczytać
Nadżib Mahfuz - trylogia "Opowieści starego Kairu"

1 komentarze:

Lamala pisze...

Również polecam tę książkę. Postacie są zaskakujące, a ich historie wcale niełatwe do przewidzenia, dzięki czemu powieść czyta się interesująco i, niestety, bardzo szybko :). No i w tym tytule nie brakuje tego, co najbardziej lubię u Mahfuza - nacisku na relacje międzyludzkie, na związki i miłość. Na te wątki zawsze czekam :)