sobota, 9 października 2010

Z notatnika Chrisa: Katedra Św. Pawła w Abidżan

Wybrzeże Kości Słoniowej jest bardzo młodym państwem, co jest dość powszechnym zjawiskiem w subsaharyjskiej Afryce. Samo miasto zaczęło powstawać około stu lat temu jako istotny port na terenach Francuskiej Afryki Zachodniej. Ciekawa jest nazwa miasta, ponieważ Abidżan w lokalnym języku oznacza „Właśnie ścięłam liście”. Nazwa powstała w momencie kiedy Europejczycy po przybyciu w to miejsce zapytali lokalne kobiety, jak nazywa się to miejsce. Owe kobiety nie rozumiejąc pytania zadanego w obcym języku odpowiedziały to co wydawało się im słuszne w danym momencie i tak owe nieporozumienie zamieniło się w wielkie miasto.

Ze względu na swój młody wiek, Abidżan jest pozbawiony zabytków, ale w latach 80-tych XX wieku wybudowano tu nowoczesną i piękną katedrę, której budowę pobłogosławił nasz polski papież. Konstrukcja katedry oparta jest na pylonie i przeciągniętych od niego aż do drugiego końca obiektu stalowych linach, przez co dach jest konstrukcją wiszącą.

Najciekawiej robi się jednak po wejściu do wnętrza katedry, ponieważ natychmiast zwracają na siebie uwagę niezwykłe witraże zajmujące większość przestrzeni ścian katedry. Są tu sceny z codziennego życia lokalnej ludności, dalej nad ołtarzem głównym są sceny z Pisma Świętego, ale najbardziej niezwykła wydała mi się scena obrazująca przybycie dwóch misjonarzy, którzy przypłynęli właśnie dla mieszkających tu ludzi i dla krzewienia chrześcijaństwa na tym terenie w sposób jaki robili to święci Piotr i Paweł. Witraż przedstawia scenę wyidealizowaną, ale przyznam, że po raz pierwszy w życiu widziałem witraż w katedrze, na którym są słonie, małpy, palmy i tutejsza ludność w lokalnych, czyli dość skąpych strojach – obraz zupełnie niezwykły dla Europejczyków, ale przecież zupełnie naturalny dla tutejszych ludzi. Do tego całość jest niezwykle kolorowa i pełna różnych różności, tak jak to bywa w tej części Afryki – kolorowo, różnorodnie, słonecznie i wesoło.

Warto jeszcze dodać, że przy katedrze stoi piękna postać Jezusa, wzorowana na Jazusa z Rio do Janeiro, a kilka kroków dalej znajduje się pomnik Jana Pawła II, postawiony na pamiątkę jego pielgrzymki na Wybrzeże Kości Słoniowej. Ostatnią atrakcją katedry jest wspaniały widok na miasto i jego niezwykłą przyrodę.


* * *
Przeczytaj także:
Piramidy Czarnych Faraonów
Krokodyla kup mi luby!
Przybysz z Egiptu w Chartumie

0 komentarze: