niedziela, 15 maja 2011

Rekordowe Miasto

Dawno, dawno temu, a może wcale nie tak dawno, bo w latach 60.tych poprzedniego wieku Dubaj był małą, zakurzoną wioską. Od tego czasu wiele się zmieniło, choć największe zmiany przyniosła ostatnia dekada. Dzięki wizjonerskim szejkom, przede wszystkim Mohamedowi bin Rashid Al Maktoum, i napływającym tu z całego świata pieniądzom inwestorów Dubaj przeksztalcił się w futurystycze miasto, które chce być wyjątkowe pod każdym względem.

Tu nic nie może być zwyczajne – tu wszystko musi być naj ...
- Burj Khalifa - m.in. najwyższy budynek świata, najwyżej położony punkt widokowy (124 piętro) i najwyżej położony basen (76 piętro),


Burj Khalifa - najwyższy budynek świata (828 metrów)

- Dubaj Mall – największe centrum handlowe,
- fontanna o największej powierzchni (przy Dubaj Mall), której wody są wyrzucane na wysokość 140 metrów,
- największy pokaz fajerwerków przy otwieraniu hotelu Atlantis na Palmie Jumeirah – zespole sztucznych wysp o kształcie palmy. W przedstawieniu wykorzystano 100 tys. sztucznych ogni, prawie siedem razy więcej niż na ceremonii otwarcia Igrzysk w Pekinie w 2008 roku.
Wymieniać można długo.Zapewne największy jest także Festiwal Zakupów, na którym co roku pobijane są rekordy wydanych w jego trakcie pieniędzy. Pobliskie Abu Dhabi też nie chce być gorsze, i pomimo że Emiraty są krajem muzułmańskim, tam właśnie w ubiegłym roku ustawiono najdroższą na świecie choinkę, którą przybrano eksluzywną biżuterią (w tym 181 diamentami) i zegarkami wartymi 11 mln dolarów.

Dubaj to miasto, które funkcjonuje aby błyszczeć i zaskakiwać. Dlatego też, pomimo że nikt na świecie oficjalnie nie mówi o pobiciu rekordu wysokości Burj Khalifa, rekord prawdopodobnie zostanie pobity przez ... sam Dubaj. W budowanym Dubai Waterfront - kompleksie kanałów i wysp pełnym hoteli i budynków mieszkalnych, który spowoduje wydłużenie linii brzegowej kraju o 500 mil, planuje się wybudowanie wieżowca Al Burj, którego wysokość przekroczy 1 km. Nieoficjalnie szacuje się, że wysokość nowego rekordzisty wyniesie 1400 – 1600 metrów.


Widok z tarasu na 124 piętrze Burj Khalifa* * *
Przeczytaj także:
W drodze nad Zatokę Perską
Shop till you drop, czyli kupuj do upadłego
Wszystkie posty związane z Dubajem

3 komentarze:

Kasia pisze...

Cudny widok.

Balbina pisze...

piękne i przerażające są takie zapędy na wszystko "naj"

Ania Błażejewska pisze...

Nie da się ukryć - robi wrażenie!