niedziela, 5 czerwca 2011

Chleba i igrzyskChleba i igrzysk – tego potrzebowali nie tylko starożytni Rzymianie, ale oczekują i współcześni Egipcjanie. Chleb jest dla znacznej części egipskiego społeczeństwa dofinansowywany (więcej), a różnego rodzaju „igrzyska” rozgrywają się w stolicy Egiptu regularnie. Kair jest miastem, gdzie rozmaite koncerty i festiwale odbywają się niemal codziennie i można tutaj bardzo aktywnie i kulturalnie spędzać czas.

Jak się okazało protesty na Placu Tahrir to nie tylko wyraz sprzeciwu przeciwko sytuacji politycznej i ekonomicznej, ale i miejsce świętowania. Piątek w ubiegłym tygodniu miał być Dniem Gniewu II, z postulatami niezadowolonych z postępu zmian Egipcjan, aby rozpocząć drugą Rewolucję, która ochroni zdobycze pierwszej. Przed piątkiem nikt nie wiedział, co wydarzy się na Placu Tahrir, a obawy były spore. Okazało się jednak, że planowany Dzień Gniewu przekształcił się bardziej w rodzinny piknik, który oprócz manifestowania niezadowolenia był także doskonałym miejscem na spędzenie weekendu w gronie znajomych.

Imprezą, która cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród młodzieży był także przedwczorajszy Color Festival, reklamowany jako „Festiwal kolorów Indii w Egipcie”. Przyznam, że wybierając się na Festiwal oczekiwałam, że zobaczę Hinduski w pięknych sari, a zastałam ... egipską młodzież w ferworze obsypywania się kolorym pyłem. Co ciekawe Hindusów czy Hindusek nie udało mi się spotkać.Hinduskie Holi jest religijnym świętem wiosny, które kończy zimę i może trwać do 16 dni. W czasie głównych obchodów Hindusi obsypują się kolorowym proszkiem lub polewają kolorową wodą. Co prawda egipskie Święto Wiosny (Shams El Nessim) już dawno minęło (więcej), co nie przeszkodziło aby młodzi Egipcjanie z okazji kolejnego święta wiosny dobrze się bawili. Zresztą zobaczcie sami. A dla tych, którym zabawy nigdy nie za dużo, kolejne obchody hinduskiego Święta Wiosny odbędą się w Kairze już ... w październiku.* * *
Zobacz także:
Święta, święta ponad wszystko
Yalla Habibi!
Hollywood Bliskiego Wschodu
Cairo Life

0 komentarze: