sobota, 3 grudnia 2011

Z notatnika Chrisa: Jedna z najmniejszych piramid

Niewiele pozostało już egipskich piramid, na których nie postawiliśmy jeszcze naszych stóp. Starożytni przodkowie obecnych Egipcjan wybudowali nieco ponad sto takich budowli, z czego niemal wszystkie były grobowcami królów, królowych i możnych tamtego świata. O piramidzie, do której udało się nam dotrzeć w ostatnich tygodniach niewiele wiadomo. Kiedyś przemknęła jedynie informacja o tym, iż była to tak zwana „piramida kultowa”, czyli że nie była grobowcem.Jest to niewielka budowla położona na obrzeżach oazy Fajum i trzeba przyznać że łatwiej można tę piramidę odszukać w Google Earth niż w terenie (29°22'57.48"N, 31°3'13.30"E). Po zjechaniu z autostrady wiodącej do Asjut rozpoczęliśmy rajd po lokalnych egipskich dróżkach, na których asfalt bywa czasami, kurz niesie się gęsto, a lokalni ludzie spoglądają na turystów z bardzo szczególnym wyrazem twarzy, w stylu „chyba się wam coś … pozajączkowało, że tu przyjechaliście”.

W końcu GPS powiedział, że to gdzieś tu. Skierowaliśmy się w stronę okolicznych pagórków i …
… i zauważyliśmy jak w naszą stronę biegnie grupa męskich osobników w wieku od kilkunastu do trzydziestu lat. Posypała się standarowa seria pytań – skąd jesteśmy, co tu robimy, itd. Na nasze pytanie, jak dojść do piramidy, odpowiedzieli, aby lepiej tam nie chodzić, bo ktoś może nas zastrzelić. Jakoś nie brzmiało to przekonująco, więc postanowiliśmy jednak odszukać cel naszej wyprawy. W końcu po przedarciu się przez kilka pagórków i piaszczystych dolin, naszym oczom ukazała się „Piramida w Sila”. Jest to nieduża budowla o podstawie 20x20 metrów, która z biegiem lat straciła wiele ze swoich elementów, ale z uwagi na to, że wzniesiono ją na pagórku, musiała kiedyś być widoczna z całej okolicy.


Widok z Piramidy Sila na Oazę Fajum

Obeszliśmy ją dookoła, obfotografowaliśmy, i w tym momencie zobaczyliśmy jak ci sami lokalni Egipcjanie, tym razem w sile około dziesięciu ludzi zbliżają się w naszym kierunku. Cel kolejnego spotkania z nami był prosty, podobnie jak przekaz wypowiadany przez kilku z nich: „Mister, money!”, co brzmiało raczej jak „Dawaj kasę!”, niż jak standardowe egipskie proszenie o datek. Żarty się skończyły. Udało się utrzymać ich w stanie zawieszenia aż do momentu dojścia do samochodów, ale ich żądania przybierały na sile z każdą chwilą, przez co kamienie trzymane w naszych rękach były na wszelki wypadek gotowe. W końcu dostali zwyczajowy „bakszisz”, ale ich natarczywość nie ustawała, przywódca grupy wciąż głośno powtarzał, że chce znacznie więcej, aż …

… aż w końcu słowem-kluczem okazało się egipskie „do widzenia” czyli „ma-assalama”, które wypowiedziane niezwykle stanowczym tonem chyba zbiło go z tropu, po czym pozdrowił nas takim samym zdaniem, kończąc całą tą „miłą” wymianę argumentów. I chyba już na zawsze piramida w Sila będzie się nam kojarzyć bardziej ze słowem „bakszisz”, niż ze starożytnością.

* * *
Przeczytaj także:
Piramidy w lodówce
Błotna piramida
Wszystkie posty związane z piramidami

1 komentarze:

Paulina pisze...

Trafiłam na ten blog właściwie przypadkiem, a jestem zachwycona! To jest dokładnie to, co mnie interesuje. Zawsze fascynowałam się Egiptem, fakt że starożytnym, a nie współczesnym, ale i o współczesnym z chęcią poczytam :) Tym bardziej, jak będzie coś przemycone o tym starożytnym :) pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne posty:)

p.s. skoro już jesteśmy przy blogach krajoznawczych, to zapraszam na blog o innym kręgu kulturowym, ale również ciekawym :)
http://za-oceanem.blogspot.com/