czwartek, 12 stycznia 2012

Klasztorne zagadki

W czasach naszego dzieciństwa Pan Samochodzik przemierzał zamki Templariuszy w poszukiwaniu skarbów i przygód. Poszukiwał symboli, znaków, wskazówek, a my oglądaliśmy to wszystko z zapartym tchem w telewizji. Nieco później Indiana Jones poszukiwał Arki Przymierza, podróżował przez indyjską dżunglę czy narażał życie wchodząc do starożytnej świątyni, w której został ukryty Święty Graal. Spostrzegawczość i wiedza obu poszukiwaczy była kluczem do ich sukcesów, musieli dokładnie znać historię oraz umieć odszukać i odczytać wszystkie symbole i informacje ukryte w malowidłach, rzeźbach, starych księgach czy nawet kształtach terenu lub budowli.

Jeśli chcecie doświadczyć podobnych wrażeń, to zapraszamy do odwiedzenia egipskich klasztorów. Każde malowidło zawiera ukryte znaki, rzeźbione drzwi kryją symbole (więcej), a jeśli dobrze prześwietlić podłogi, można odszukać pod nimi ukryte pomieszczenia, które kiedyś zasypał piasek pustyni lub budowniczowie kolejnych budynków klasztornych.Symbolika malowideł przedstawiających Chrystusa:
- układ palców prawej dłoni układa się w litery „Alfa” i „Omega” – pierwszą i ostatnią literę alfabetu alfabetu greckiego - symbol doskonałości i wszechmocy Boga,
- ilość widocznych części palców tej dłoni (każdy z palców poza kciukiem dzieli się na 3 części, zgodnie ze sposobem w jaki się zginają) równa jest 10, co z kolei odnosi się do pierwszej litery imienia Zbawiciela „Jezus”. We wszystkich alfabetach łacińskich jest to właśnie dziesiąta litera.
- szeroko otwarte oczy symbolizują jasność umysłu i mądrość.
- małe usta oznaczają powściągliwość w mówieniu i wypowiadanie wyłącznie przemyślanych i potrzebnych zdań.Wizerunki świętych także mają ukryte znaczenia, np.:
- większe uszy świadczą o gorliwym słuchaniu bożych wskazówek,
- w raju wszyscy będą sobie równi tak więc postacie świętych także powinny być jednakowej wielkości. Jeżeli jednak jeden z nich był za życia stanowczo niższy – pod stopami malowano mu niewielkie wzniesienie, które pozwalało na zrównanie go z pozostałymi,
- w raju wszyscy będą pięknie wyglądali, tak więc jeżeli jeden z nich nie był w pełni doskonały, np. święty Szymon stracił oko, na obrazach malowany był bez tego oszpecenia.

Pod podłogą klasztoru Św. Antoniego kryją się dawne pomieszczenia, w których przed setkami lat mieszkali mnisi, a w kaplicach wystawione są ciała świętych i błogosławionych oraz takie ciekawostki jak drewno z krzyża, na którym umarł Jezus. W klasztorze Św. Samuela trzeba zejść kilka metrów pod ziemię, aby dotrzeć do kaplicy wybudowanej w IV wieku przez pierwszych tutejszych mnichów – kaplica ta była przez wiele wieków zasypana piaskami pustyni.

Podobnie jest w pozostałych egipskich klasztorach, gdzie dodatkowo zachowało się wiele malowideł i innych znaków. Trzeba naprawdę dobrego przygotowania oraz dużej wiedzy, aby dostrzec wszystko, co ukryte jest pod pozornie przejrzystymi obrazami, gdyż niemal każdy zakamarek kryje ślady dawnych historii oraz stare tajemnice.

* * *
Zobacz także:
Kącik podróżnika, czyli to warto zobaczyć w Egipcie
Wszystkie posty związane z Koptami

0 komentarze: