sobota, 18 sierpnia 2012

Ramadanowe migawki

Właśnie kończy się Ramadan – muzułmański miesiąc postu i modlitwy. Jutro zaczyna się kończące go święto - Eid al-Fitr - muzułmanie włożą nowe, specjalnie na tę okazję kupione ubrania, część pójdzie na poranną modlitwę, przygotują świąteczne potrawy i obdarowują się (lub przynajmniej dzieci) zazwyczaj słodkimi prezentami. Spędzą ten czas w gronie rodziny i przyjaciół, a od przyszłego tygodnia wrócą do normalnego rozkładu zajęć – wreszcie będzie można robić zakupy w dzień, a nie jak w czasie Ramadanu, w nocy ;)

Na zakończenie tego okresu - kilka migawek z Ramadanowego Kairu. Zdjęcia pochodzą z mojego nowego projektu „Cairo - City in Motion” („Kair – Miasto w Ruchu”), gdzie staram się uchwycić energię tego miasta, które nie bez powodu nazywane jest miastem, które nigdy nie zasypia (cóż za różnica w porównaniu do polskich miast, które wraz z nadejściem wieczoru zasypiają i budzą się do życia wraz z nastaniem kolejnego dnia). Pierwszą część projektu „Cairo – City in Motion” można zobaczyć w mojej (jeszcze roboczej) galerii internetowej: www.aniakrukowska.com Zapraszam!


Fanus – tradycyjne, ręcznie wykonywane lampy są znakiem rozpoznawczym Ramadanu w Egipcie. Większe wieszane są w domach lub na balkonach, największe stawiane w meczetach, podczas gdy najmniejsze dawane są jako prezenty dzieciom. (więcej o fanus tutaj i tutaj)

Muzułmanie traktują Ramadan jako czas skupienia się na modlitwie i oderwania od świata doczesnego. Na zdjęciu piątkowa modlitwa w meczecie Hussejna – najświętszym miejscu w Kairze. Wielkie parasole, otwierane latem na czas modlitwy, chronią modlących się przed palącym egipskim słońcem.

Po całodzennym ścisłym poście (bez wody i jedzenia) muzułmanie oczekują na iftar – śniadanie przełamujące post, które rozpoczyna się po zachodzie słońca. W pierwszych dniach Ramadanu iftar odbywa się w rodzinnym gronie, później jest to doskonała okazja do nadrobienia towarzyskich zaległości. Im bliżej konca Ramadanu, tym bardziej zatłoczone są bary i restauracje. (W oczekiwaniu na iftar - galeria)

Po spożyciu iftaru rozpoczyna się nocne życie. Egipcjanie tłumnie wylegają na ulice, gdzie robią zakupy, spotykają się ze znajomymi, czy po prostu miło spędzają czas. Przed Ramadanem ulice ozdabiane są różnego typu lampkami i wiszącymi ozdobami.

Kair nie bez powodu nazywany jest „miastem, które nigdy nie zasypia” – miasto, które całą dobę tętni życiem, w czasie Ramadanu otrzymuje dodatkowy zastrzyk energii.

* * *
Zobacz także:
Gdy fanoose rozświetla mrok, czyli Ramadan w Kairze - galeria na Peronie 4
W oczekiwaniu na iftar - galeria
Świat Ramadanowych reklam
Ramadan w Egipcie - reportaż BBC
Wszystkie posty związane z Ramadanem

5 komentarze:

Jo pisze...

Przy takich temperaturach nasze miasta też żyłyby nocą ;), ale nie miałyby takiego klimatu ;) ciekawe migawki ;)

4 Strony Świata pisze...

Podobają mi się zdjęcia, jakie umieszczasz w swoim"projekcie". Są takie prawdziwe, z życia wzięte. Bardzo lubię taką fotografię.

Ewa pisze...

Piękne zdjęcia, Bardzo mi się podobają :)

lipoooo pisze...

Rewelacyjny, ciekawy i interesujący blog!

www.lipoooo.blogspot.com

Anonimowy pisze...

Wszelkiego rodzaju święta to dobry okres do robienia zdjęć. można uchwycić wyjątkowe momenty :)