poniedziałek, 1 października 2012

Poza czasem ...

Pory roku mijają niepostrzeżenie. Teraz zapewne spadają złote i purpurowe liście. A może wszyscy mokną i narzekają na smutną pogodę za oknem? A u nas, jak co dzień, świeci słońce. Dzień za dniem... I jak tu się zorientować, że minął wrzesień, a kolejne Boże Narodzenie jest już niemal za rogiem?

Lubię egipskie słońce i fakt, że nie trzeba się zastanawiać, czy zabrać kurtkę lub parasol. Nie wrócimy do domu zmarznięci lub przemoczeni. Pogoda nas nie zaskoczy. Nie dziś, i nie jutro. Może wiosną, kiedy rozpocznie się sezon khamseenów (więcej). Brakuje mi jednak zmiany pór roku, ktore porządkują nasze życie: wygrzewania się w ostatnich promieniach jesiennego słońca, dziecięcej radości z pierwszego śniegu, a później oczekiwania na wiosnę, która już powinna przyjść.

U nas wciąż jest lato. Upały wróciły i jeszcze trwa sezon na mango. Rozpoczęcie sezonu na truskawki będzie oznaką zimy. Mango i truskawki - wyznaczniki pór roku. Dwie pory roku i nic pomiędzy. Żadnych inspiracji kulinarnych, gdyż przez cały rok dostępne są niemal te same owoce i warzywa, nawet urozmaicające smak całoroczne mrożone maliny.

Piknik nad Nilem

Egipcjanie nadal piknikują nad Nilem korzystając z chłodniejszej wieczornej bryzy (więcej). A dla nas rozpoczyna się sezon pustynnych wypraw, które rekompensują nam przewidywalność pogody. Samochody 4x4 już grzeją silniki, a my nie możemy doczekać się noclegów pod rozgwieżdżonym niebiem. Chwilo trwaj!

Czarna Pustynia, Oaza Baharija (więcej)

* * *
Zobacz także:
Rozdwojenie jaźnie, czyli o pogodzie w Egipcie
Czas na piknik!
Z notatnika pustynnego kierowcy
Wszystkie posty związane z pustynią

4 komentarze:

monika pisze...

zdjęcie czarnej pustyni - piękne. Z chęcią bym się tam na chwilę przeniosła, uciekając przed polską jesienią.

Jo pisze...

lubię nasze pory roku, ale zimę chętnie bym spędziła w Twoich rejonach :)

Unknown pisze...

Chociaż pory nad Nilem się nie zmieniają, to widać że w sercu wciąż, niczym w Polsce, przemijają... taką typowo europejską jesienną nostalgią z bloga powiało... Ale coś mi się wydaje, że już wkrótce to wy będziecie bardziej marznąć w nieocieplonych mieszkaniach niż ja, opatulony w ciepły polarek i brnący przez górskie śniegi :)

poczasie pisze...

jak ja się ciesze że trafiłem na tego bloga :)
uwielbiam egipt :)