niedziela, 10 lutego 2013

Na dobry początek dnia ...

Decyzją Sądu Administracyjnego Egipt może lada moment, na miesiąc, stracić dostęp do You Tube (więcej), więc postanowiłam wykorzystać ten dostęp i powspominać, oczami kabareciarzy, jak to w Egipcie bywało ...


... i nawet nam rewolucję zorganizowali ;)

* * *
Zobacz także:
Quiz sprawdź, gdzie mieszkasz
Zaklinacz węży
Bliskie spotkania drugiego stopnia

7 komentarze:

Kasia pisze...

genialne :D Ani Mru Mru wymiata :)) aż bym ponurkowała przy "ciekawej rurze" :P pozdrawiam!

SophieMarie pisze...

Cześć Ania! Mam na imię Zosia i jestem wielką fanką Twojego bloga. Co prawda, prowadzę blog o koniach, ale od małej interesuję się Egiptem. W przyszłości marzę o karierze archeologa lub egiptologa.
Twój blog pozwolił mi nieco zrozumieć jak wygląda tam życie. Zaskoczył mnie wpis, w którym napisałaś, że współcześni Egipcjanie to w 80% potomkowie tych starożytnych, bo na historii nasz nauczyciel ciągle nam wlepia, że starożytni Egipcjanie zostali wyparci przez Arabów.
Pozdrawiam, horsefan

Anonimowy pisze...

Nauczyciel dobrze mówi. Potomkami starożytnych Egipcjan są Koptowie a jest ich 8-10 % czyli ok. 8, 10 milionów. Reszta to Arabowie .

Anonimowy pisze...

Co do Arabów w Egipcie - tak się składa że jednak 80% mieszkańców Egiptu to potomkowie starożytnych Egipcjan. Jedni są muzułmanami, inni chrześcijanami ale nadal są Egipcjanami. Pozostałe 20% to mieszanka Rzymian, Greków, Arabów i innych nacji które jakoś tu zawędrowały. Muzułmanie egipscy chcą być nazywani Arabami, bo przez to są w pewein sposób pełnoprawnymi obywatelami świata Arabsko-muzułmańskiego, ale genetycznie to wciąż Egipcjanie. Poza tym arabowie musieliby wybić niemal wszystkich Egipcjan w tym kraju aby "wymienić" ich na arabów, a jak wiemy z historii jedyne co zaszło to islamizacja, a nie masowe mordowanie.
Podobnie jest w innych krajach Afryki północnej - mieszkają tam ci sami nomadowie z tych samych co dawniej plemion, ale teraz po zislamizowaniu wielu z nich myśli że są Arabami. Tak samo jest w Libanie gdzie mieszkają potomkowie Fenicjan.

Pozdrawiam, C.

Anonimowy pisze...

Armie arabskie podbiły Egipt więc jak Egipcjanie uważają siebie za arabów to wydaje mi się że wtedy czują że należą do rasy zdobywców, do zwycięskiego narodu a nie do podbitego . A po drugie, w krajach arabskich większość czarnych nie była wolnymi ludźmi tylko niewolnikami. Podobno nawet słowo niewolnik po arabsku pochodzi od słowa czarny. Dlatego widząc siebie jako "białych" arabów a nie "czarnych" po prostu czują się lepiej.

Anonimowy pisze...

Drogi anonimowy z 12.-2.2013 roku , nauczyciel mówi głupoty , bo genetycznie dzisiejsi mieszkańcy Egiptu to w 80 % potomkowie pierwotnych mieszkańców. Arabowie podbijając Egipt nie wprowadzili tam ludnosci tylko armię , a rdzenna ludnośc ( wtedy już wyznania koptyjskiego )przeszła na islam , bo tak było łatwiej żyć ( niższe podatki, przywileje, dostęp do stanowisk ).

apcreativeinteriors@gmail.com pisze...

super kabarecik! to sie posmialam :D
Pozdrowionka -Agnieszka z Aleksandrii